+370 650 90903 Mielai padėsime :)
Mielai padėsime :) +370 650 90903

Orams atvėsus: kaip išsirinkti sau tinkamiausią pledą?

Ruduo visiems prie neįprastai šiltos vasaros pripratusiems šaltmiriams – pats baisiausias metas. Vėstant orams paprastai griebiamės visų įmanomų šildymosi būdų – namuose ir vėl pradeda garuoti karšta arbata, o į dienos šviesą vėl traukiame savo laiko sulaukusius pledus. Tačiau kaip išsirinkti tą, kuris būtų šiltas, nealergizuotų ir būtų kokybiškas bei lengvai prižiūrimas? Namų dekoro ir tekstilės el. parduotuvės „Fėjos namai“ Baltijos šalyse vadovė bei „Stiliaus gurmanė“ tinklaraščio autorė Svajūnė Vainauskienė pataria, kaip iš siūlomos gausybės pledų išsirinkti sau labiausiai tinkamą pledą.

IMG_8742 copy

Medžiagiškumas

Pledai yra neatsiejamas šaltojo metų laiko atributas namuose ar lauke, tačiau pastaruoju metu daug dėmesio skiriama ir jų stiliui, nes vėsiais vakarais jie tampa ne tik šilumos šaltiniu, bet ir jaukia namų interjero detale. Renkamasi pagal prie interjero derančias, patinkančias, tendencingas spalvas, raštus ar audinio tipą.

Pasak Svajūnės, dažniausiai naudojamos pledų rūšys – vilnoniai, medvilniniai, lininiai ir poliesteriniai. Taip pat gali būti maišytos sudėties, t.y. vilnos ir lino pledai, vilnos ir sintetinio pluošto pledai ir t.t. Natūralaus pluošto gaminiai paprastai yra brangesni, tačiau pasižymi daugybe gerųjų savybių, o atidžiai prižiūrimi gali tarnauti toli gražu ne vienerius metus.

Vilnoniai pledai

Vilnoniai pledai Lietuvoje patys populiariausi, tačiau dažnai vis dar nepagrįstai manoma, jog jie būna tik šiurkštūs. Tačiau šiurkštumas priklauso nuo jos kilmės, o kai kurių rūšių vilna gali būti netgi labai švelni. Vilnos pledai bene mažiausiai tepūs, tačiau prireikus skalbti, būkite atidūs rinkdamiesi skalbimo temperatūrą – ši paprastai turi neviršyti 30 laipsnių, skalbimui rinkitės vilnai skirtas priemones, kurios padės tausoti kokybišką ir brangų audinį.

Avies vilna – bene šiurkščiausia, tačiau vis dar labiausiai populiari vilnos rūšis. Tokia vilna yra minkšta, šilta, pralaidi orui ir gerai saugo nuo temperatūrų kaitos. Dauguma sako, jog ji „kanda“, tačiau šiurkštumo baimintis nereikėtų – ši savybė puikiai stimuliuoja nervų galūnėles ir gerina kraujotaką. Gerokai minkštesnės, puresnės, švelnesnės, tačiau ir brangesnės yra kupranugarių, alpakų ar kašmyro vilnos.

Alpakos vilnaprabangi, lengvesnė nei avies, labai švelni ir spindinti. Priklausomai nuo alpakos amžiaus bei veislės, jos vilna gali 4 – 6 kartus geriau išlaikyti šilumą nei avies vilna, yra labai tvirta, sunkiai veliasi ir lamdosi. Alpakos vilna savo sudėtyje turi lanolino, todėl joje niekada neužsiveis kandys ar dulkių erkutės, ją drąsiai gali rinktis ir alergiški žmonės.

Kašmyro vilna – pati prabangiausia ir brangiausia vilna, gaunama iš Indijoje, Kinijoje, Tibete, Mongolijoje auginamų Kašmyro ožkų. Vilnos turi švelnų, šilkinį blizgesį, o audiniai labai lengvi ir šilti.

Kupranugario vilna paprastai yra lengvesnė ir tvirtesnė už kitas rūšis, jos gaminiai ilgai išlieka švarūs. Tiesa, ši vilna turi ir įdomių natūralių atspalvių – nuo tamsesnio bronzinio (nuo kupranugario nugaros) iki šviesiai rusvo (nuo kupranugario papilvės).

Pagal gamybos būdą vilnos pledai dar skirstomi į austinius, megztus arba vilnos pūko. Austiniai pledai dažniausiai yra plonesni nei vilnos pūko pledai, tačiau šiluma menkai jiems nusileidžia. Austinių pledų švelnumas ir purumas dažniausiai priklauso nuo vilnos rūšies, tačiau tokio tipo pledai yra lankstesni, į juos įsisupti yra kur kas patogiau.

IMG_8785 copy

Vilnos pūko pledai yra labai purūs, tankesni ir storesni, todėl labiau pritaikyti naudoti namuose nei, pavyzdžiui, apsigaubti lauke ar sėdint terasoje. Neretai jie naudojami vietoje antklodžių ar užklotų. Dėl ypatingo gamybos būdo viena pledo pusė yra ilgesnio plauko, kita – velta, kad pūkas audinyje tvirtai laikytųsi. Jeigu namuose tikrai labai vėsu, rekomenduojama rinktis vilnos pūko pledus, nes juose gerokai daugiau vilnos nei įprastuose austiniuose gaminiuose. Dėl savo lengvumo ir švelnumo, labiausiai mėgiami alpakų ar kupranugarių vilnos pūko pledai.

Lininiai pledai

Anot Svajūnės, lietuviai vis dažniau renkasi lino pledus, nors dar mažai kas žino, jog lino savybės labai panašios į vilnos.

Sklando mitas, jog linas yra kietas ir nemalonus kūnui. Tačiau iš tiesų ištobulinus lino apdirbimo metodus, pledai iš minkštinto lino yra minkšti, purūs ir labai malonūs apsigaubti. Priklausomai nuo poreikių, jie gali būti plonesni arba storesni. Beje, po kiekvieno skalbimo lino audinys tampa tik minkštesniu“, – teigia vadovė.

Lininiai pledai yra laidūs orui, todėl yra tinkami naudoti visais metų laikais – vasarą palaiko vienodą kūno temperatūrą, o žiemą maloniai šildo. Kaip ir didžioji dauguma vilnos gaminių tinka alergiškiems žmonėms. Teigiama, jog linas atsparus elektros krūviui, taip pat perpus sumažina radiacijos daromą poveikį ir apsaugo žmogaus organizmą nuo ultravioletinių spindulių, todėl puikiai apsaugos prie kompiuterio ar televizoriaus nuolat laiką leidžiančiuosius.

 

Medvilniniai ir poliesterio pledai

Medvilniniai pledai šilumos atžvilgiu šildo mažiau nei vilna ar linas, tačiau neturi erzinančių savybių kietumo ar šiurkštumo. Medvilninius pledus lengva prižiūrėti, jie minkšti ir patogūs, paprasta naudoti tiek namie, tiek terasoje lauke.

Poliesterio pledai pigesni, mažiausiai lepūs, juos lengva prižiūrėti, tačiau jie neturi natūraliems pluoštams būdingų savybių. Gali būti užtektinai šilti, minkšti ir purūs, tačiau mažiau pralaidūs orui. Juos dažnai renkasi natūraliems pluoštams alergiški žmonės arba tie, kurie ieško ekonomiško varianto.

 

NORI DOVANOS?